On pita leib vähe gluteeni?

Pita leib on lamedad, ümmargused leibad, mis pärinevad Kreekast ja on tavaliselt leitud Lähis-Ida ja Vahemere köögis. Traditsiooniliselt on pita leib valmistatud nisujahu ja pärmiga. Nisujahu on gluteeni peamine allikas, seega on nisujahast pärinev traditsiooniline pita-leib gluteenist madal.

Gluteen

Kuigi võite kuulnud termini gluteen ja arvate, et see on midagi, mida peate sööma vähem, pole gluteen teile halb, kui te ei põe tsöliaakiat, mille puhul peaksite seda kõiki vältima. Gluteen on teatavates teradest, nimelt nisust, rukist ja oderist leitud valk. Kõik nendest teradest valmistatud toidud, nagu pita leib, kreekerid või pasta, sisaldavad gluteeni. Lisaks väikestele valkudele võivad kõik toidud, mis puutuvad kokku nende terade või teraviljasaadustega, sisaldada gluteeni.

Gluteeni vältimine

Kuigi sellistes toitlustustes nagu Paleo dieet soovitame eemaldada oma toidus gluteeni, et aidata kaalulangus, on ainus põhjus, miks peate gluteenist hoiduma, kui teil on meditsiiniline seisund, mida nimetatakse tsöliaakiaks. Kui tsöliaakiaga inimene sööb gluteeni sisaldavat toitu – isegi väike kogus – tema immuunsüsteem reageerib seedetrakti ründamisega, hävitades toitainete imendumise jaoks vajalikku väikest villi, mis võib põhjustada malabsorptsiooni ja alatoitumist. Tsöliaakia ravi nõuab, et järgite gluteenivaba dieeti.

Madala gluteenisisaldusega toidud

Tsöliaakiaga inimestel soovitatakse vältida gluteeni sisaldavaid toiduaineid. Isegi väikeses koguses ristsaastumisega gluteeni võib põhjustada peensoole kahjustusi. Nii et kui suudaksite valmistada madalat gluteeni-pita leiba, pole see sobilik kellelegi, kellel on see häire. Toiduaine sisaldab gluteeni või mitte. Traditsiooniline nisujahuga pita leib sisaldab gluteeni.

Gluteenivaba Pita

Kui peate järgima gluteenivaba dieeti, võite toidule lisada gluteenivaba pita. Võib-olla võite leida gluteenivaba pita leiva oma kohaliku tervise toidupoest või eriala pagaritööstuses. 2006. aastal võttis Toidu- ja Ravimiamet vastu seaduse, milles nõutakse toidu märgistamist toiduaine märgistuse selgeks märgistamiseks, kui see on gluteenivaba, mis võib aidata teil tuvastada gluteenivaba pita leiba. Samuti võite valmistada oma gluteenivaba pita, kasutades gluteenivaba jahu, nagu näiteks riisijahu, tapioki jahu ja sorgo.