Kuidas lõpetada iiveldus ilma ravimita

Iiveldus on ärevushäda, et võite varsti oksendada. Mitmesugused tingimused võivad põhjustada iiveldust, enamik neist on mööduvad ja mitte tõsised, näiteks liikumispuhkus, seedehäire, viirusnakkus või stress. Sellistel juhtudel võib kodune ravi olla piisav, ja te saate vältida retsepti või isegi ilma ravimi võtmist. Siiski on tähtis olla teadlik, et iiveldus on tõsisema päritoluga, nii et võite pöörduda tervishoiuteenuse osutaja poole, kui see on õigustatud.

Esiteks, vältige iiveldust, eriti kui teil on hiljuti probleeme. Clevelandi kliinik soovitab jagada oma toidu tarbimine väikesteks söögikordadeks, mis levivad kogu päeva, selle asemel et süüa kolme suurt sööki ja süüa aeglaselt igal istungil. Kuumade asemel proovige külma või ruumitemperatuuri toite, sest kuumutatud toidu lõhn võib mõnedel inimestel põhjustada iiveldust. Pärast söömist puhkage puhkepidamine, toetades pea umbes 12 tolli võrra kõrgemal kui jalad.

Eemaldage tõsised põhjused. Näiteid Clevelandi kliiniku järgi hõlmavad meningiit, entsefaliit, apenditsiit ja ajukasvajad. Võtke otsekohe ühendust arstiga, kui teil esineb vere oksendamine, tugev peavalu, jäikus kaela, segasus, letargia või kiire hingamine või pulss. Samuti helistage, kui olete oksendanud 24 tundi või kauem.

Proovige kodus esinevaid abinõusid. Valguse, söödavate toitude nagu tavaline leib või kreekerid söömine ning praaditud toidu ja maiustuste vältimine võivad aidata teie sümptomeid leevendada. Suhkrut sisaldavatel jookidel võib olla maoga rahustav toime ja see aitab vältida oksendamist, seega proovige soodi või puuviljamahla, välja arvatud greibid ja apelsinimahl, mis on liiga happed. Popsicles võib olla abiks ka. Selleks, et tagada piisav toitumine, sööge kõikidest toidugruppidest esemed selliselt, et võite neid sallida.

Hoolige ennast õrnalt, kui oksendamine on alanud. Vastavalt Medline Plus-ile, mis on USA riikliku meditsiiniala ja riiklike tervishoiuinstituutide teenus, hoidke tahke toidust eemal kuus tundi ilma oksendamiseta. Järk-järgult suurendage oma selge vedeliku tarbimist, ehkki mitte liiga kiiresti, sest Medline’i sõnul võib “mao venitamine iiveldust ja oksendamist halvendada.” Ärge mõnda suu ravimit ajutiselt kasutage, sest see võib ärritada mao vooderdust. Ja muidugi viivitage tegevusi, mille olete planeerinud, et saaksite oma kehale uuesti laadida.

Isegi pärast iiveldust ja oksendamist on peatunud, vaadake dehüdratsiooni märke. Medline’i järgi on märke suurenenud janu, suukuivus, harvaesinev urineerimine, tumedam kollane uriin, normaalse naha elastsuse kaotus ja silmade sügavustunne. Dehüdratsioon võib osutuda vajalikuks arsti kabinetis ja intravenoossete vedelike manustamise korral, kui see on piisavalt tõsine.