Fosfolipiidide tähtsus inimese kehas

Fosfolipiidid sisaldavad olulist klassi bioloogilisi molekule, mis teenivad nii organismis struktuurseid kui ka funktsionaalseid rolle. Nende unikaalne koostis võimaldab fosfolipiididel moodustada isoleeritud ümbrikuid oma keha vesikeskkonnas ja neid saab kasutada oma rakkudes toorainetena muude oluliste protsesside jaoks.

Struktuur

Nagu nimest tuleneb, koosneb fosfolipiid fosfaadi osast – vitamiinist, aminohappest või muust molekulist fosfori aatomist ja lipiidist või rasvavabast osast. Fosfolipiidmolekuli fosfaat “pea” on võimeline veega segunema – see on öeldud, et see on “hüdrofiilne”, samal ajal kui lipiidse saba ei suuda veega seguneda, muutes selle seega “hüdrofoobseks”. Kaks sellist erinevat lisandit ühes ja samas ühendis kutsuvad keemikud fosfolipiide “amfipaatiline”, mis on oluline iga keharakli jätkumiseks.

Rakumembraanid

Uue ülikooli ülikooli teadlaste sõnul võivad fosfolipiidid moodustada vees suspendeerimisel erinevaid struktuure. Nagu need amfipaatilised molekulid ise vesikeskkonnas korraldavad, võivad nad koguneda tahketele sfääridele – nende hüdrofiilsed pead, mis suunavad väljapoole ja nende hüdrofoobsed sabad suunatakse sissepoole või levivad võileibitaoliste lehtedena, mida nimetatakse kahekihilisteks kihtideks. Fosfolipiidist kaksikkihid võivad ise moodustada õõnsaid, vees sisalduvaid kerakesi, pakkudes seega kõikide elusrakkude ja paljude nende sisalduvate struktuuride, näiteks lüsosoomide, mitokondrite ja tuumade alustalasid.

Funktsionaalsed fosfolipiidid

Nagu paljud teised lipiidide sisaldavad molekulid, võib fosfolipiidid teie kehas murda ja kasutada energia jaoks. Lisaks sellele näitas 2006. aasta juunis Journal of Leukocyte Biology avaldatud uuring, et fosfolipiide saab ensüümide abil jagada, et moodustada signaalimolekulid, mida nimetatakse kemokiinideks, mis aitavad kaasa rakulise migratsiooni, ensüümi tootmise ja paljude teiste rakuliste protsesside reguleerimisele. Üks fosfolipiid, mis on nii struktuurne kui funktsionaalne, on sfingomüeliin, mis moodustab isolatsiooni, mis kaitseb teie närve ja hõlbustab närviimpulsside juhtimist.

Kaalutlused

Klassis on fosfolipiidid teie kehas üks tähtsamaid molekule. Need pakuvad kahekihilisi ümbrikuid, mis muudavad rakud võimalikuks, ja need teenindavad mitmesuguseid muid strukturaalseid ja funktsionaalseid rolle. Fosfolipiidide sünteesimine toimub teie rakkudes lihtsamate prekursorite abil, mis on tuletatud teie dieedist. B-vitamiinid, nagu inositool ja koliin, on proteiinide ja asendamatute rasvhapete aminohapped vajalikud fosfolipiidi tootmiseks. Hästi tasakaalustatud toit on parim viis fosfolipiidide sünteesi jaoks piisavate toitainete tagamiseks.